Grupa Azoty – rosyjski oligarcha i jego akcje

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło ustanowienie tymczasowego zarządcy przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty. Minister Waldemar Buda, szef MRiT, podkreślił, że ta decyzja jest częścią dążenia do derusyfikacji polskiej gospodarki. Resort planuje kolejne kroki w tym kierunku w najbliższym czasie.

Grupa Azoty – rosyjski oligarcha i jego akcje. Minister Buda podkreślił, że kroki podejmowane przez resort mają na celu eliminację obecności Rosjan w polskiej gospodarce, zarówno poprzez uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, jak i ograniczanie rosyjskich wpływów w różnych dziedzinach. Ustanowienie tymczasowego zarządcy przymusowego na majątku Kantora jest jednym z takich kroków.

Grupa Azoty – rosyjski oligarcha

Oligarcha rosyjski kontroluje 19,82% akcji Grupy Azoty SA za pośrednictwem spółek z siedzibami na Cyprze i w Luksemburgu. Ze względu na wpisanie tych spółek oraz samego Kantora na listę sankcyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, minister Buda podjął decyzję o ustanowieniu tymczasowego zarządcy przymusowego w tych firmach. Celem jest przejęcie kontroli nad akcjami posiadanych przez nie w Grupie Azoty.

Decyzja resortu spotkała się z zadowoleniem wśród przedstawicieli Grupy Azoty. Eliminacja rosyjskiego kapitału z akcjonariatu spółki pozwoli na zwiększenie wiarygodności i możliwości rozwoju. Minister Buda zauważył, że udział rosyjskiego akcjonariusza w Grupie Azoty w obliczu konfliktu na Ukrainie może utrudniać pozyskiwanie kapitału na projekty rozwojowe spółki.

Minister podkreślił, że resort ma możliwość podejmowania decyzji o zarządcy przymusowym wobec podmiotów obecnych na liście sankcyjnej, która jest systematycznie aktualizowana. W przypadku Kantora i Grupy Azoty, akcje są zamrożone, co oznacza brak możliwości wykonywania prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłaty dywidendy. Celem jest całkowite odcięcie Rosjanina od polskiej strategicznej spółki.

Minister przypomniał również o wcześniejszych próbach wrogiego przejęcia Grupy Azoty przez Kantora w 2012 roku. Działania podjęte teraz mają na celu zabezpieczenie przed podobnymi próbami w przyszłości.

Funkcję tymczasowego zarządcy przymusowego ma pełnić mecenas Radosław Kwaśnicki. Minister Buda zapowiedział również, że w najbliższym czasie podejmowane będą kolejne decyzje w celu dalszej derusyfikacji polskiej gospodarki.

Cały proces ma na celu zwiększenie niezależności polskiej gospodarki i ograniczenie wpływu rosyjskiego kapitału na kluczowe sektory. Polska konsekwentnie dąży do budowy bardziej stabilnego i suwerennego systemu gospodarczego.

Category:

Related Posts