Oto jakie będą pytania w referendum 2023 organizowanym przez PiS

W Polsce trwają gorące dyskusje wokół propozycji pytań referendalnych zaproponowanych przez partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Ostatnią z tych propozycji przedstawił Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Zostało ono skrytykowane przez opozycję, która zarzuca partii PiS, że wybiera pytania nieistotne dla obecnych problemów kraju.

Oto jakie będą pytania w referendum 2023 organizowanym przez PiS. W krótkim filmiku udostępnionym w mediach społecznościowych, Mariusz Błaszczak ogłosił, że ostatnie pytanie referendalne będzie dotyczyć ochrony polskiej granicy z Białorusią. Treść pytania brzmi: “Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”.

Jakie będą pytania w referendum 2023

Jednakże ta propozycja spotkała się z krytyką ze strony opozycji. Katarzyna Lubnauer, prominentna postać w opozycyjnej partii Nowoczesna, skomentowała czwarte pytanie na platformie X (dawniej znanej jako Twitter) jako absurdalne i nieadekwatne do realnych wyzwań, jakim obecnie stoi Polska. Oskarżyła partię rządzącą, że traktuje Polaków w sposób lekceważący, wybierając pytania, które nie dotyczą kluczowych problemów społecznych i gospodarczych.

Przemysław Gawkowski, także z opozycji, skrytykował propozycje referendalnych pytań. Jego zdaniem PiS unika pytań dotyczących inflacji, kryzysu gospodarczego czy reformy służby zdrowia i edukacji. Lewica zapowiedziała, że będzie nawoływać do bojkotowania referendum, uważając je za oszustwo wyborcze.

Kuriozalne pytania autorstwa Jarosława Kaczyńskiego

Wcześniejsze propozycje pytań referendalnych również budziły kontrowersje. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zaproponował pytanie dotyczące wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw, a Beata Szydło zadała pytanie o podwyższenie wieku emerytalnego. Propozycje te również spotkały się z krytyką ze strony opozycji, która oskarża PiS o omijanie istotnych kwestii.

Referendum 2023 – czy można nie zagłosować

Referendum miałoby odbyć się równocześnie z wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 15 października. Uchwała referendalna musi zostać zatwierdzona przez Sejm, co stanie się jednym z punktów omawianych podczas dwudniowego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 16 i 17 sierpnia.

Category:

Related Posts