PiS pod butem kościoła katolickiego. Tak chce Kaczyński, Morawiecki i partia

Obecność polityków na religijnych uroczystościach, wygłaszanie z ołtarza przemówień politycznych i tworzenie przepisów, które przynoszą Kościołowi katolickiemu specyficzny status, budzą wątpliwości co do bezstronności światopoglądowej państwa, gwarantowanej przez konstytucję.

PiS pod butem kościoła katolickiego. Tak chce Kaczyński, Morawiecki i partia. W ostatnich dniach odbyła się XXXII Pielgrzymka Radia Maryja na Jasną Górę, w której udział wzięło ponad 50 polityków z obozu rządzącego. Wśród nich byli wicepremierzy, ministrowie, parlamentarzyści, urzędnicy i samorządowcy. Obecność tak licznej delegacji politycznej podczas religijnej uroczystości budzi pytania dotyczące rozdziału Kościoła i państwa.

PiS pod butem kościoła katolickiego

Przemówienie z ołtarza wygłosił sam prezes partii rządzącej, Jarosław Kaczyński. Ponadto, wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, przekazał ojcu dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi zabytkowy miecz, który zasili kolekcję nowo powstającego muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. Miecz ten został ufundowany przez państwową spółkę Enea i kosztował 250 tysięcy złotych.

Politycy partii rządzącej od dawna mają bliskie związki z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Występują na tych mediach i regularnie uczestniczą w pielgrzymkach na Jasną Górę. Jednak tegoroczna pielgrzymka była szczególnie liczna pod względem udziału polityków. Obecność przedstawicieli władzy na religijnych uroczystościach budzi pytania o naruszenie zasady rozdziału Kościoła od państwa.

Dyskoteka na Jasnej Górze. Kaczyński, Morawiecki i partia stałymi gośćmi

Politycy rządzącej partii nie uważają swojej obecności na pielgrzymkach Radia Maryja za niestosowną, a Paulini z Jasnej Góry pozwalają na propagandowe wystąpienia przedstawicieli władzy. Jednak obecność polityków na pielgrzymkach nie jest jedynym dowodem na sojusz tronu i ołtarza w ostatnich latach. Wiele innych działań również budzi wątpliwości, na przykład uchwały Sejmu dotyczące objawień fatimskich i obrony Jana Pawła II, religijna oprawa uroczystości państwowych czy nawet nowy wzór paszportu z hasłem “Bóg, Honor, Ojczyzna”. W ustawie Prawo oświatowe z 2016 roku zapisano, że “system oświaty publicznej winien respektować chrześcijański system wartości”. Ponadto, w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki złożył wotum zaufania Polski Matce Boskiej na Jasnej Górze.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące przebiegu pielgrzymki Radia Maryja, premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Wołominie 10 lipca 2023 roku stwierdził, że “Kościół jest absolutnie, całkowicie, bezwzględnie rozdzielony od instytucji państwowych i tak pozostanie”. Jest to oczywistym kłamstwem o czym praktycznie codziennie informujemy na łamach magazynu checkpress.pl

Wielość tych sygnałów i kontrowersji wokół relacji między Kościołem a państwem budzi pytania dotyczące zachowania bezstronności światopoglądowej państwa, które jest zagwarantowane w konstytucji. Dyskusja na ten temat pozostaje otwarta, a społeczeństwo oczekuje jasnych odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące równowagi między sferami religijną i polityczną w Polsce. w checkPRESS.pl na bieżąco analizujemy pogłębianie relacji z kościołem katolickim w Polsce przez obóz iluzorycznie zjednoczonej prawicy.

Category:

Related Posts