800 plus – sejm podjął decyzję

Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która przewiduje podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 stycznia 2024 roku. Ta zmiana wprowadzi większe wsparcie finansowe dla rodzin, a wypłata wyższego świadczenia będzie realizowana automatycznie, bez potrzeby składania dodatkowego wniosku.

800 plus – sejm podjął decyzję. Za nowelizacją ustawy głosowało 406 posłów, przy 45 przeciwnych głosach. Żaden poseł nie wstrzymał się od głosu. Poparcie dla ustawy wyraziły m.in. 228 osoby z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość, 121 posłów z Koalicji Obywatelskiej oraz 42 posłów z Lewicy. Przeciwni byli posłowie z Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia oraz jedna osoba z Koalicji Obywatelskiej – poseł Klaudia Jachira.

Wcześniej Sejm odrzucił wniosek złożony przez Konfederację w sprawie odrzucenia projektu ustawy w całości. Co dokładnie przewiduje nowelizacja?

Nowe przepisy podnoszą świadczenie 500 plus z obecnych 500 złotych do kwoty 800 złotych na dziecko. Wprowadzenie pierwszej wypłaty wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

800 plus – jakie zmiany wprowadza nowelizacja

Uzasadnienie projektu wskazuje, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych, które pozwolą Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na sprawną obsługę wszystkich spraw. Jednocześnie ZUS zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 złotych były dokonywane na bieżąco, poczynając od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 roku, które zostanie wypłacone w styczniu 2024 roku.

800 plus – sejm podjął decyzję i dlatego warto podkreślić, że zmiana wysokości świadczenia będzie realizowana automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez rodziców.

Przysługujące świadczenie 500 plus jest przyznawane od narodzin dziecka aż do jego ukończenia 18 roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i te objęte pieczą zastępczą.

Obecnie nowelizacja trafi do Senatu, gdzie zostanie poddana dalszym procedurom legislacyjnym. Jeśli zostanie przyjęta przez Senat i podpisana przez Prezydenta, stanie się ważnym instrumentem wsparcia dla polskich rodzin, podnosząc poziom finansowego wsparcia na wychowanie dzieci.

Category:

Related Posts