Posłowie PiS bezkarni – sejm nie uchylił im immunitetów!

W piątek Sejm odrzucił wnioski oskarżyciela subsydiarnego Rafała Gawła, dotyczące uchylenia immunitetu czwórce posłów PiS: Joannie Lichockiej, Piotrowi Glińskiemu, Mariuszowi Błaszczakowi i Pawłowi Szefernakierowi. Gawł oskarżył posłów o propagowanie nienawiści za pośrednictwem spotu dotyczącego uchodźców. Decyzja Sejmu zapadła po burzliwej debacie.

Posłowie PiS bezkarni! Wnioski o uchylenie immunitetu posłanki Joanny Lichockiej, członka Rady Mediów Narodowych, oraz posła Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zostały odrzucone przez większość posłów. W przypadku Joanny Lichockiej przeciw było 249 posłów, a za uchyleniem immunitetu – 193. Natomiast w przypadku Piotra Glińskiego przeciw było 246 posłów, a za uchyleniem immunitetu – 194. Obaj posłowie nie byli popierani przez większość Sejmu.

Podobnie odrzucone zostały wnioski dotyczące posła Mariusza Błaszczaka, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej, oraz posła Pawła Szefernakera, wiceszefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za uchyleniem immunitetu Mariusza Błaszczaka było 196 posłów, przeciw – 248, a wstrzymało się dwóch. Za uchyleniem immunitetu Pawła Szefernakera było 195 posłów, przeciw – 246, a wstrzymało się trzech.

Posłowie PiS bezkarni – siali nienawiść w Internecie

Wnioski o uchylenie immunitetu posłów zostały skierowane do Sejmu przez oskarżyciela subsydiarnego Rafała Gawła. Chodziło o propagowanie na Twitterze przez czwórkę posłów spotu “Bezpieczny samorząd” w ramach kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Magdalena Spisak, adwokat Gawła, stwierdziła, że spot “wywoływał uczucie wrogości, braku akceptacji i złości w stosunku do uchodźców” oraz oskarżeni posłowie przyczyniali się do siania nienawiści, udostępniając go w mediach społecznościowych.

Kim jest Rafał Gaweł – prezes OMZRiK? To on oskarżył posłów PiS

Oskarżyciel subsydiarny Rafał Gawła jest założycielem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Subsydiarny akt oskarżenia może być złożony, gdy organy ścigania dwukrotnie odmawiają wszczęcia dochodzenia lub je umarzają. W takiej sytuacji osoba pokrzywdzona ma prawo złożyć wniosek, angażując się w postępowanie sądowe i występując jako oskarżyciel.

Decyzja Sejmu o odrzuceniu wniosków o uchylenie immunitetu posłów PiS wywołała kontrowersje i dalsze dyskusje na temat wolności słowa i odpowiedzialności polityków za swoje wypowiedzi. Sprawa ta nadal będzie monitorowana, a czwórka posłów zachowuje swoje immunitety w związku z tymi zarzutami.

Category:

Related Posts