Decyzja TSUE: Nowe kary dla Polski. Zapłacimy 50 tysięcy dziennie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił dzisiaj decyzję dotyczącą Polski w sprawie braku przepisów ustanawiających Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Kara nałożona na Polskę wynosi 50 tysięcy euro dziennie oraz jednorazowy ryczałt w wysokości 4 milionów euro.

Nowe kary od TSUE dla Polski. Powodem nałożenia kary jest fakt, że Polska nie przyjęła przepisów regulujących rynek telekomunikacyjny, które miały być ustanowione do 21 grudnia 2020 roku. Mimo upływu blisko trzech lat, prace legislacyjne nie zostały sfinalizowane, co skłoniło TSUE do podjęcia decyzji o nałożeniu kary.

TSUE – nałożył nowe kary dla Polski

TSUE nie zaakceptował argumentów prezentowanych przez Polskę, wskazując, że ani nieprecyzyjność przepisów, ani skutki pandemii COVID-19 nie usprawiedliwiają zaniechania w przyjęciu wymaganych dyrektyw. Decyzja ta stanowi sygnał dla Polski, że należy skutecznie wdrożyć unijne przepisy w tym obszarze.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że to zaniechania poprzedniego rządu spowodowały nałożenie wysokich kar na Polskę. Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka podkreślił, że dążenie do sprawnego i pełnego wdrożenia przepisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej pozostaje jednym z priorytetów resortu.

Reakcja ministerstwa

Z kolei minister ds. europejskich Adam Szłapka poinformował, że ustawa dostosowująca Polskę do unijnych przepisów jest obecnie w fazie konsultacji międzyresortowych. Planuje się zakończenie rządowego etapu prac legislacyjnych w maju, aby projekty mogły zostać skierowane do Sejmu najpóźniej w czerwcu.

Jednakże, dopóki ustawa nie zostanie uchwalona przez parlament i nie wejdzie w życie, Polska będzie zobowiązana płacić karę w wysokości 50 tysięcy euro dziennie. Pieniądze te Ministerstwo Finansów będzie musiało regularnie przekazywać na konto Komisji Europejskiej.

Decyzja TSUE stanowi istotny sygnał dla Polski, aby przyspieszyć prace nad ustanowieniem przepisów zgodnych z unijnym prawem w obszarze telekomunikacji. Skuteczne wdrożenie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej jest kluczowe dla zapewnienia zgodności z unijnymi standardami oraz prawidłowego funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Related Posts